هاستینگ ایرانی بهتر است یا خارجی؟
5 اسفند 1391 ، دیدگاه 0
کمال نیوز: راه اندازی دیتاسنتر ایرانی موجب شد تا امکان ارائه خدمات هاست ایرانی برای شرکت های هاستینگ ایرانی به مشتریان فراهم شود . هاستینگ ایرانی توسط شرکت های هاستینگ ایرانی ارائه میشود و در این مقاله به مقایسه امکانات هاست ایرانی و هاست خارجی میپردازیم.
چند سالی است بسیاری از سازمانهای دولتی و نهاد های حکومتی نسبت به انتقال میزبانی وب خود به داخل کشور تمایل نشان می دهند و از این رو شرکت های ارائه دهنده خدمات هاستینگ اقدام به راه اندازی سرور های هاستینگ در داخل کشور نموده اند.
تعرفه پلان های هاست بر روی سرور خارج از کشور بسیار پایین تر از تعرفه سرور ایران می باشد و دلیل این امر هزینه بالای دیتا و سخت افزار می باشد . یکی از محاسن هاست ایران ، سرعت بالاتر و محسوس میزبانی وب ایران در کشور است و علت سرعت بالای سایت ها و پورتال ها این است که کاربران سایتها و پورتال ها از سرویس اینترنت داخل کشور استفاده می کنند ، و این امر تا حد زیادی سرعت را بطور مجازی افزایش می دهد . به همین جهت اگر با افزایش کاربران داخلی بر روی سایت خود مواجه شده اید ، انتقال هاست و بستر سایت شما به هاست ایرانی یک راه حل مناسبت خواهد بود.
نمودار تقاضای میزبانی در داخل ایران در سالهای اخیر توسط کاربران ایرانی یک نمودار صعودی بوده و از دلایل آن می توان قوانین جاری کشور ، بستر اینترنت کشور ، و برخی دلایل اجتماعی یا سیاسی و گاها اقتصادی ... را می توان نام برد. ویژگیهای هاست ایران و هاست خارجی موجب شده تا هر یک مزایایی را نسبت به دیگری کسب کند و مسلما وجود خدمات متفاوت متناسب با سلیقه و نیاز کاربران هاستینگ یک حسن برای کاربران محسوب می شود.
ویژگی های سرویس های هاست داخل ایران:
عدم امکان تحریم: به دلیل میزبانی سایت ها در داخل کشور امکان قطع دسترسی به دلیل تحریم توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات خارجی موثر نیست . البته نرم افزار ها و سیستم عامل ها یا کنترل پنل ها ... شامل این موارد نمی شود مگر آنکه تولید داخل کشور باشد . با این حال وجود سرور اختصاصی در ایران به دلیل دسترسی دایمی به اطلاعات و بکاپ یک حسن بزرگ محسوب می شود.
دسترسی به سایت ها با سرعت بالا هنگام مشاهده از بستر اینترنت ایران: وجود فاصله فیزیکی کمتر بین سرور ایران و کاربرانی که از داخل ایران سایت ها را لود می کنند ، سرعت دسترسی برای این دسته از کاربران داخلی که از بستر اینترنت داخل کشور قصد لود سایتی که در داخل کشور هاست شده است ، را دارند به مراتب سرعت دسترسی بیشتر خواهد بود.
دسترسی دائمی به دلیل اختلال در شبکه اینترنت داخلی : در صورت بروز اختلال در اینترنت ایران معمولا موجب اختلال ، عدم دسترسی یا کندی دسترسی به سایت هایی که روی سرور های خارجی میزبانی می شوند از مشکلاتی خواهد بود که ممکن است کاربران هاستینگ خارج از کشور با آن روبرو شده باشند . لیکن دسترسی به هاست ایران به دلیل استفاده از بستر داخلی اینترنت تا حد زیادی ، دسترسی دائمی را برای کاربران ایرانی فراهم می آورد.
ویژگی های سرویس های هاست خارج ایران:
دسترسی با سرعت بالاتر برای مشاهده سایت برای کاربران خارج از کشور و پایداری خدمات به دلیل وجود اینترنتMirror در دیتاسنتر های خارج از کشور و همچنین موقعیت محلی سرور ها در امریکا و کانادا ، این امکان را برای کاربران خارج از کشور فراهم می آورد که سایت ها یا پورتال ها را با سرعت بالاتر و پایداری بیشتری مشاهده نمایند.
پهنای باند و ترافیک ماهیانه بالاتر: استفاده از تکنولوژی روز و همچنین وجود شرکت های صاحب فناوری در خارج از کشور موجب شده تا خدمات دیتاسنتر در خارج از کشور از تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به داخل کشور استفاده کند و یکی از این محاسن حجم تبادلات سایت (ترافیک ماهیانه) بالاتر است . سرعت اینترنت ، دسترسی دایمی به اینترنت ، و نزدیکی به شرکت های تولید فناوری هم هزینه ترافیک ماهانه برای هاستینگ ها و سرور ها را کمتر می کند و هم هزینه پهنای باند را برای دیتاسنتر ها کاهش محسوسی نسبت به هاست داخل کشور میابد.
رتبه بالاتر در موتورهای جستجو و الکسا: افزایش رنگینگ ، رتبه سایت در گوگل ، یا سایر موتور های جستجو گر و همچنین سایت های دیگری که قرار است به سایت شما امتیاز بدهند یا کلمات کلیدی مورد نظر شما را (سئو) براحتی جستجو و به صفحات سایت شما امتیاز بدهند به دلیل وجود هاستینگ شما در خارج از کشور ، سرعت بالاتر ، پایداری بیشتر ، به این گونه سایت ها رتبه و امتیاز بیشتری میدهند . این مزیت مربوط به سایت هایی است که در خارج از کشور خدمات خود را دریافت می کنند.
ذکر این نکته الزامی است ، برخی از سایت ها با استفاده از موتورهای خودکار سایت ها را با توجه به IP میزبان سایت تفکیک و در رنگینگ کشور مورد نظر قرار می دهند و در این صورت وجود سایت شما در سرور ایران یک مزیت خواهد بود.
 
نکته دیگری که مشخص میکند هاست ایران بهتر است یا هاست خارجی ، قیمت هاست نکته آخری هست که دارای اهمیت است چرا که خرید هاستینگ به عنوان بستر وب سایت شما و یا بستر ایمیل
شماpop3 همیشه باید در دسترس باشد و اگر هاست ای که برای یک سال یا دوسال یا هر زمانی تهیه میکنید چند روز به هر دلیلی غیر فعال باشد ، این اشکال موجب میشود تا به جز کاهش رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر موجب میشود تا مشتریان و بازدید کنندگان سایت شما فکر کنند سایت شما به دلیل عدم تمدید هاست مسدود شده است .
پس پلان هاست ایران یا پلان هاست خارجی شما تنها در صورتی قابل مقایسه میباشد که ابتدا شرکت هاستینگ انتخاب شده از طرف شما سیستم های پشتیبانی و آموزش پیشرفته داشته باشد و بطور 24 ساعته و در هر ساعت از شبانه روز بتوانید با واحد پشتیبانی شرکت هاستینگ تماس بر قرار نمایید . برای خرید هاست قبل از هر اقدامی باید چند شرکت هاستینگ را کاندید کنید و از میان شرکت های هاستینگ منتخب خود یکی را انتخاب نمایید . عواملی که در انتخاب بهترین هاست دارای اهمیت هست را از مشاور فروش هاستینگ خود سوال نمایید .
مقایسه کامل هاست ایران با هاست خارجی در همین مقاله انجام شد ،ولی ممکن است هنوز این سوال در ذهن شما بوجود بیاید که هاست ایرانی بهتر است یا هاست خارجی ؟ هاست ایران بر روی سرورهای هاستینگ ایرانی در دیتاسنتر ایران انجام میشود و اگر کلیه امکانات امنیتی و نرم افزار ها و سخت افزارهای سرور خارجی را در ایران داشته باشیم ، قیمت هاست ایرانی چند برابر میشود از این رو شرکت های هاستینگ ایرانی برای بصرفه بودن و رقابت قیمت هاستینگ خود از ارائه برخی امکانات نرم افزاری و سخت افزاری خودداری میکنند که برای خریداران هاستینگ قابل مشاهده نیست ولی در حین دریافت خدمات این امکانات دسترسی دائمی و سرعت بالای هاستینگ و حتی در برخی موارد امنیت نگهداری اطلاعات هاستینگ را فراهم میاورد .
". هاستینگ ایرانی اگر با امکانات مشابه هاست خارجی و قیمت مناسب ارائه شود بهتر است "
اغلب شرکت های هاستینگ ایرانی برای بصرفه بودن از برخی خدمات مانند
Hardware RAID و یا استفاده از نسخه اصل ویندوز سرور 2008 استاندارد به دلیل قیمت دلار و تبدیل دلار به ریال استفاده نمی کنند. این خدمات باعث می شود از ابتدای ارائه خدمات هاست برای مشتریان کارائی نداشته باشد موجب میشود در هر ساعت از شبانه روز هر اشکالی برای هارد فعال شماره یک سرور بوجود بیاید ، سرور بصورت خودکار اطلاعات را از هارد اول به هارددومانتقال می دهندوبه دلیل افزایش قیمت در حدود 500 الی 1000 دلاری و تبدیل این قیمت به ریال توسط برخی شرکت های هاستینگ که بودجه زیادی برای راه اندازی هاستینگ ندارند و یا برای فروش هاست ارزان و رقابت با سایر شرکت های هاستینگ ، Hardware RAID خریداری نمیشود و درلحظه
بروزمشکل مجبورهستند تاباصرف زمان3الی4روزه به بازیابی بکاپ ویااگر بکاپی وجودداشته باشند بپردازند وبازدید کنندگان را درحالت تعلیق وب سایت تابازیابی اطلاعات قرار دهند.
در حالت کلی هاستینگ خارجی به دلیل پهنای باند بیشتر و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری روز دنیا حتی اگر به دلیل تبدیل دلار به ریال هزینه تمام شده گرانتری داشته باشد بهتر است و صد البته اگر خرید هاست را برای پورتال دولتی یا پورتال شرکتی و یا فروشگاه های داخل ایران انجام میدهید بهتر است از هاستینگ ایرانی استفاده کنید. هاستینگ ایرانی با وجود هزینه های بالا اگر از طرف شرکت هاستینگ استاندارد باشد و شرکت هاستینگ اقدام به کم فروشی نکند برای راه اندازی سایت خبری یا راه اندازی فروشگاه اینترنتی و سایت هایی که مخاطبین داخل ایران دارند بهتر است .
نوشته شده توسط:امیدرنجبرعمرانی
دانشجوی مهندسی برق-الکترونیک دانشگاه شمال
 
 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0