کمال آنلاین / رییس اداره رفاه و پشتیبانی اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران گفت: ۱۱۱ مدرسه با ۷۳۵ کلاس درس و ۲۰ مرکز رفاهی وابسته به این مجموعه با توجه به افزایش قابل توجه ورود مسافران نوروزی به این استانT برای اسکان هموطنان تجهیز شده است.

فرامرز اسدپور افزود: به‌دلیل مشکلات اعتباری، آموزش و پرورش برنامه‌ای برای اسکان مسافران طی تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ در مدارس نداشت، اما ورود تعداد زیادی مسافر نوروزی، طی روز‌های گذشته سبب شد تا به صورت اورژانسی با رفع مشکلات زیرساختی طی ۲۴ ساعت گذشته تعدادی از مدارس از شرق تا غرب استان آماده خدمات‌رسانی به هموطنان شوند.

وی ظرفیت پذیرش مسافر در این مدارس را ۶۵۰ نفر شب اعلام کرد و گفت که این اقامتگاه‌های موقت، آماده خدمات‌رسانی و اسکان مسافران نوروزی هستند.

اسدپور با ا ظهار این که آموزش و پرورش به دلیل افزایش تردد‌ها و ورود مسافران نوروزی به استان، در اختیار قرار دادن امکانات و تجهیزات خود به هموطنان برای اسکان امن آنان در مدارس را اجتناب‌ناپذیر می‌داند، توضیح داد: البته اولویت اسکان مسافران در مدارس مازندران با معلمان و کادر وزارت آموزش و پرورش است، ولی دیگر مسافران نوروزی هم می‌توانند با راهنمایی کارکنان خدمات سفر مستقر در ورودی شهر‌های استان نسبت به دریافت آدرس و مراجعه به مدارس برای اسکان در کلاس‌های درس تجهیز شده اقدام کنند.

وی گفت: امکانات جدید از قبیل پتو، موکت و همچنین نظافت کلاس‌های درس و سرویس بهداشتی مدارس برای اسکان هموطنان تامین و در مدارس تعبیه شده و مسافران نوروزی با کمترین دغدغه می‌توانند در مدارس در نظر گرفته شده تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ سکونت یابند.


مسوولان مازندران پیش بینی کرده اند که به خاطر ممنوعیت سفر نوروزی در دو سال گذشته، امسال بیش از ۲۰ میلیون مسافر وارد این استان شود و به همین دلیل هم پیش بینی کرده بودند در صورت نیاز از مدارس برای اسکان بخشی از این مسافران استفاده شود.

قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا در مصوبه‌ای که برای تعطیلات نوروزی گذراند، اگر چه مقرر کرد اقامت مسافران و گردشگران صرفا در مراکز اقامتی رسمی و دارای مجوز اعم از هتل‌ها، مهمان‌پذیرها، خانه‌های مسافر و مراکز بوم‌گردی انجام پذیرد، ولی در شرایط خاص و ویژه مشروط به تصمیم و تصویب ستاد خدمات سفر که ریاست آن را استاندار هر استان برعهده دارد، اسکان در مدارس آموزش و پرورش را با نظر اعضا بلامانع اعلام کرد و از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بسیج مستضعفین خواست تا در خصوص ضدعفونی مدارس با وزارت آموزش و پرورش همکاری لازم را داشته باشند.