سردار سرتیپ دوم پاسدار ابوالقاسم شریفی رئیس ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز سه شنبه (۱۱ مرداد) در برنامه صبح بخیر ایران شبکه اول سیما  درباره آخرین جزئیات انتقال پیکرهای شهدای تازه تفحص شده مدافع حرم در سوریه اظهار داشت: گروه تفحص شهدا از دی ماه سال ۹۶ با دستور سردار سلیمانی تشکیل شد و کار عملیاتی را در محورهای مشخص شده آغاز کرد.

وی ادامه داد: خانطومان تا زمان شهادت حاج قاسم هم آزاد نشده بود، یک بخش کوچکی در حلب باقی مانده بود که سختی‌های کار خاص خود را داشت. جانشین وقت منطقه به من گفت که حاج قاسم یک ساعت قبل از شهادت به او گفته بود که درحال سفر به عراق است، اما ما حتما عملیات خان‌طومان را انجام بدهیم و پس از انجام این عملیات به گروه تفحص بگوییم که پیکرهای شهدا را به خانواده هایشان تقدیم کنند.

سردار شریفی گفت: استان مازندران با بیش از ۱۳ نفر بیشترین مفقودی را در این عملیات داشت. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی هم تاکید داشت که باید شهدای این استان هرچه سریع‌تر تفحص شده و به کشور بازگردند چون پایان عملیات مبارزه با داعش در سوریه اعلام شده و خانواده های شهدای این استان چشم انتظار هستند و از ما می پرسند چرا با وجود پایان عملیات، پیکرها باز نمی گردند؟

وی افزود: دشمن می دانست که ما احترام بسیار زیادی برای شهدا قائل هستیم و حاضر هستیم به هر شکل ممکن با هر هزینه ای پیکرهای شهدا را به کشورمان منتقل می کنیم. به همین دلیل، بخشی از شهدای ما را جابجا کردند تا از ما امتیازاتی مانند آزادی اسرای و یا دریافت مبالغ را دریافت کنند.

رئیس اداره ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به شهادت سردار اسکندری اظهار داشت: به محض ورود این شهید عزیز به موج، درگیری های انفرادی آغاز و ایشان به درجه رفیع شهادت نائل شدند. پس از شهادت ایشان به هویت اصلی این شهید بزرگوار دست پیدا کردند که سردار سپاه است. عناد و دشمنی که در درجه اول نسبت به شیعه و در درجه دوم نسبت به رزمندگان محور مقاومت و پاسداران داشتند، سر این شهید عزیز را از بدن جدا و به نیزه کردند. سپس توسط یک خودروی تویوتا در شهر حماه چرخاندند. این کار توسط گروه جیش العزه انجام شد و سپس سر مبارک شهید اسکندری را به مقر اصلی خود منتقل کردند.

وی ادامه داد: این گروه تقاضای آزادی تعداد بسیاری از اسرای خود و دریافت مبلغ بالایی پول داشتند. سردار سلیمانی گفتند کمک کنیم تا پیکر شهید به خانواده او بازگردد تا دل خانواده این شهید بزرگوار شاد شود. همین که خانواده شهید متوجه شدند، نپذیرفتند و گفتند که حاضر نیستیم که شما هیچ امتیازی به تکفیری ها بدهید. شهید ما در کنار حضرت زینب بماند و هر زمان که روال عادی شد و سایر شهدا به عقب بازگردانده شدند، شهید ما را نیز به عقب بازگردانید. خانواده شهید این جمله را هنگام شرفیابی به محضر فرمانده کل قوا نیز خدمت ایشان گفتند که ایشان هم از آن ها تمجید کردند.

سردار شریفی با بیان اینکه شهدا تا نخواهند به خانواده و وطن خود باز نمی گردند، تصریح کرد: بیش از ١٠٠ بار برای تفحص و بازگرداندن پیکر شهید اسکندری به کشور تلاش کردیم. در این راستا کار جست‌وجو، تفحص، دشت‌بانی، کمک گرفتن از مردم منطقه که آیا شهیدی در این منطقه دیده اند یا خیر؟ و انجام سایر اقدامات لازم موفق نشدیم که این شهید را تفحص کنیم. همه این تلاش ها ناموفق بود تا محرم ١۴٠١ که پیکر شهید به کشور بازگردانده شد. حتی شنیدم که تعدادی از خانواده‌های این شهدا گفته بودند که آرزو داریم پیکر شهیدمان در محرم و صفر به کشور بازگردد.

وی ادامه داد: خوشبختانه به کمک خداوند عملیات تفحص شهدا آغاز و بخش عمده یا همه مفقودین استان مازندران در خان‌طومان تفحص، شناسایی و تحویل خانواده های خود شدند.

رئیس اداره ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه تعداد از مفقودین در مناطق عراق و سوریه باقی مانده‌اند و چه تعداد به کشور بازگشته اند، خاطرنشان کرد: بیش از ۷۵ درصد از مفقودین ایرانی را با انجام آزمایش DNA شناسایی کرده‌ایم. ۲۵ درصد باقی‌مانده افرادی هستند که به صورت انفرادی مفقود شده اند. هرجا که مفقودی به صورت جمعی صورت گرفته است کار تفحص را انجام داده ایم و به پیکرهای شهدا نیز دست پیدا کرده‌ایم.

وی افزود: تعدادی از شهدای محور مقاومت به ویژه نیروی قدس سپاه که بخشی هم از فرماندهان این نیرو بودند به صورت انفرادی عملیات هایی را انجام داده و به خط رسیده بودند کار تفحص آن‌ها مقداری سخت شده است. می دانیم بخشی از این افراد به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، اما خباثت داعش و گروه‌های تکفیری باعث جابجایی پیکرهای شهدا شده است.

سردار شریفی گفت: حتی اخیراً هم اعلام کردند که تعدادی از پیکرهای شهدا را در ادلب در اختیار دارند. یعنی پیکرهای شهدا را از خان‌طومان و حماه به ادلب منتقل کردند و تقاضاهای داشتند که در حال بررسی آنها هستیم. البته شرط این است که نمونه‌ای از استخوان شهید را آورده و آزمایش  DNA انجام دهیم. اگر محرز شد که شهید متعلق به ما و نیروهای جبهه مقاومت است، قطعاً تلاش خواهیم کرد که این شهید را از آن‌ها گرفته و به خانواده‌های عزیزشان تحویل بدهیم.

وی ادامه داد: ۲۵ درصد باقی‌مانده در محور جنوب قرار دارند که کار در آنجا قدری سخت تر است و در حال تلاش هستیم تا پیکر شهید حسین بادپا که از دوستان بسیار صمیمی حاج قاسم بودند را هم تفحص و شناسایی کرده و به کشور بازگردانیم تا دل خانواده این شهید بزرگوار نیز شاد شود.

رئیس اداره ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه مراسم ویژه در ایام محرم برای شهدای تازه تفحص شده مدافع حرم در استان‌های مختلف خواهیم داشت، گفت: شهدا برکت های بسیاری دارند. اکنون که به کشور بازگشتند دعوت ها و درخواست ها برای حضور پیکرهای مطهر این شهدا در جمع اقشار مختلف مردم بسیار زیاد و انبوه است. شب گذشته مراسم وداع باشکوهی در سپاه امام رضا (ع) با حضور ٣ یا ۴ هزار نفر از همرزمان و پاسداران شهدا برگزار شد. پس از این مراسم، شهدا به همراه خانواده های خود به حرم امام رضا منتقل و طواف داده شدند.

وی افزود: برای تشییع پیکرهای شهدا مراسم بسیار باشکوهی به صورت خودجوش توسط مردم در مشهد برگزار شد و مردم از میدان شهدا تا حرم رضوی این شهدا را تشییع کردند. این مراسم در حالی صورت گرفت که ما هیچ مراسم رسمی برای تشییع در مشهد برنامه ریزی نکرده بودیم.

سردار شریفی با اشاره به برنامه‌های تشییع پیکرهای شهدا در سایر استان ها نیز تصریح کرد: پیکرهای این شهدای عزیز امروز در شهرهای مختلف استان مازندران همچون سوادکوه و بابل تشییع می شون. ان‌شاءالله روز پنجشنبه مراسم اصلی در میدان امام حسین (ع) تهران برگزار خواهد شد. پس از مراسم روز پنجشنبه شهدا به استان‌های خود منتقل می‌شوند.

وی ادامه داد: درباره طلبه شهید کریمیان درخواست های بسیاری از حوزه علمیه قم به ما داده شده که این شهید عزیز به قم اعزام شده و در جمع دوستان و طلبه های خود در قم تشییع شوند. البته در حال بررسی هستیم که پیکرهای همه شهدا را برای طواف در حرم معصومه (ع) به قم اعزام کنیم. پیکر سردار شهید عبدالله اسکندری در روز عاشورا در حرم حضرت احمدبن موسی (ع) شاهچراغ تشییع و به خاک سپرده خواهد شد./مشرق نیوز