اکنون برنج در استان های مازندران، گلستان و گیلان در شالیکوبی‌ها دپو شده و رغبتی برای فروش برای تولیدکننده وجود ندارد و کاهش قیمت خیانت به کشاورزان است.

حسن قربان زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری ایلنای مازندران اظهار کرد: نارضایتی زنجیره‌های تولید تا مصرف برنج موجب شده است که تولیدکنندگان راًی به فروش برنج نباشند و اکنون هم شالی و برنج در شالیکوبی ها مانده و رغبتی برای فروش این محصول وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به هزینه بالا در کاشت و داشت و برداشت برنج ، باید قیمت به صرفه به تولیدکننده ارائه شود و اینکه بخواهیم فقط با اعلام اینکه برنج ارزان شد جو روانی ایجاد کنیم و در واقع چنین نباشد تولیدکننده و مصرف کننده متضرر خواهند شد.

مدیر عامل اتحادیه شالیکوبی داران بابل با اعلام اینکه وضعیت بازار برنج استان‌های مازندران  گیلان و گلستان مقرون به صرفه نیست، خاطر نشان کرد: برنج در شالیکوبی های استان های شمالی دپو شده و وزارت کشاورزی می خواهد نرخ برنج را به کمترین قیمت تنزل  و کاهش دهد که این خیانت به کشاورزان است.

وی افزود: از همه دست اندرکاران امر و شخص رئیس جمهور و وزیر جهادکشاورزی انتظار است که فکری به حال کشاورزان شمال کشور کرده و کشاورزان را از این نابسامانی کاهش دهند که در غیر این صورت در سال آینده رغبتی برای کشت برنج  در بین کشاورزان وجود ندارد.

مدیر عامل اتحادیه شالیکوبی داران بابل با اشاره به برنامه دولت برای کشت قراردادی برنج خاطرنشان کرد: خرید قراردادی برنج تنها یک تبلیغات برای وزارتخانه بود و کاری انجام نشد و تنها بد را  بدتر کردند.

قربان زاده با تاکید بر راه اندازی مرکز خرید برنج در مازندران و استان‌های شمالی گفت: تنها در این صورت می توان‌تنش موجود در بازار برنج را کاهش داد و البته  دو راهکار برای حل مسئله هم وجود دارد که دولت راه صادرات را باز کرده و یا اینکه بازار برنج را رها کرده و به تولیدکننده و مصرف کننده واگذار کند تا  با ایجاد قیمت به صرفه برای برون رفت از مشکلات چاره جویی شود.