در گام نخست، ۳۰۰ مسجد جامعه هدف ما است و بنا داریم ۲ هزار نفر در این طرح حضور یابند.

کمال آنلاین : احسان آهنگر در آیین رونمایی از پوستر و سایت رویداد فرهنگی و هنری صعود در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی اظهار کرد: قرارگاه شهید آوینی با هدف جریان‌سازی فرهنگی و توانمندسازی کنشگران فرهنگی و با تعریف برنامه‌های مستمر بنا دارد نقش مهمی در اعتلای فرهنگ و هنر کشور ایفا کند.

وی افزود: رویداد فرهنگی و هنری صعود یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در سال‌جاری بوده و با محوریت ستاد کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان انجام خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ادامه داد: طرح‌های مختلفی در سطح کشور در این قرارگاه انجام شد که بر اساس دفاعیات استان‌ها در جلسات گوناگون چندین طرح مطرح که بنا شد این طرح در استان‌ها اجرا شود.

آهنگر بیان کرد: این طرح در شبکه‌سازی کنشگران و تقویت کارکرد فرهنگی و هنری در محلات با استفاده از ظرفیت مردمی در استان موثر است.

وی در جمع اصحاب رسانه به تشریح این طرح پرداخت و عنوان کرد: این طرح محله‌محور است و برای هر محله متناسب با بوم محله برنامه تعریف می‌شود؛ دوم آنکه خانواده محور بوده و برای هر یک از اعضا با توجه به رویکرد تربیتی برنامه دارد و نکته سوم اینکه این طرح مسجد پایه بوده و سنگر اصلی این طرح مساجد استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اعلام کرد: این طرح نگاه ایجابی به موضوعات فرهنگی داشته و بدنبال افزایش نشاط اجتماعی در محلات است.

آهنگر گفت: این امر مستلزم شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌ها و نظام مسائل محلات است.

وی متذکر شد: امروز برای تربیت نوجوانان باید نظام مسائل محلات را شناخت و بر اساس چالش‌های موجود برای آن برنامه تعریف کرد.

آهنگر یادآور شد: در گام نخست، ۳۰۰ مسجد جامعه هدف ما است و بنا داریم ۲ هزار نفر در این طرح حضور یابند.

وی یادآور شد: این طرح سالانه بوده و بنا است به صورت مستمر در سا‌ل‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.

اجرای طرح "صعود" در ۳۰۰ مسجد

همچنین سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد مازندران با بیان اینکه امروز عملیات اجرایی طرح فرهنگی و هنری صعود آغاز خواهد شد، گفت: ۳۰۰ کانون استان برای این طرح به ظرفیت ۲ هزار نفر هدف‌گذاری شده است.

حجت‌الاسلام محمد ترابیان افزود: رویداد فرهنگی و هنری صعود در گروه های آموزشی شامل گروه سرود، تدوین، تئاتر، خبرنگاری، طراحی پوستر، کار آفرینی، داستان نویسی، موبایل گرافی، کتاب و کتابخوانی، مهارت زندگی و سواد رسانه‌ای برگزار می‌شود و برای نوجوانان و جوانان ۱۳ تا ۲۰ ساله طراحی شده است‌.

وی آدرس اینترنتی طرح صعود را soudmaz.ir ذکر و یادآور شد: امروز عملیات اجرایی طرح فرهنگی و هنری صعود آغاز و اجرا خواهد شد.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد مازندران خاطرنشان کرد: این طرح در بین پنج طرحی که برای استان تعریف شد و نخستین طرحی است که اجرا خواهد شد و از فردا توجیه تمامی کانون‌های مساجد انجام خواهد شد.

حجت‌الاسلام ترابیان ادامه داد: از اواخر هفته ثبت‌نام نوجوانان و جوانان استان آغاز و ۳۰۰ کانون استان برای این طرح به ظرفیت ۲ هزار نفر هدف‌گذاری شده است.

وی یکی از اهداف این طرح را کادرسازی نیروهای متخصص درون مسجد عنوان کرد و افزود: هر مسجد نیاز به تدوین‌گر، تئاتر، مربی سرود، رسانه و غیره داشته که در این طرح آموزش این موارد در دستور کار قرار دارد.

حجت‌الاسلام ترابیان عنوان کرد: این طرح در مسئله تخصصی در سطح شهرستان و در مسئله عمومی در سطح مساجد برگزار می‌شود.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد مازندران گفت: از یکهزار و  ۲۱۹ کانون سطح استان تا ۳۰۰ کانون را بنا داریم تا پای کار بیاوریم و کلاس‌های آموزشی تا پایان تابستان برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام ترابیان ادامه داد: تا جایی که توان ما بود در اجرای این طرح با دستگاه‌های مختلف فرهنگی همکاری و مشارکت داریم و از بسیج محلات گرفته تا شهرداری‌ها در این طرح ما را همراهی می‌کنند.

وی افزود: در کانون مساجد در تمامی موضوعات الزام دارند تا با بسیج همکاری داشته باشند و کار موازی نداریم و تقسیم کار صورت گرفته است.

سرپرست ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد مازندران گفت: در حال رایزنی با جهاد دانشگاهی و فنی‌وحرفه‌ای هستیم تا مدرک معتبری به مهارت‌آموزان این طرح اهدا شود.